Catena musica
anebPoutem hudby spojeni..

Činnost sboru je finančně podporována statutárním městem Frýdek-Místek
Soustředění Malenovice 2022

Předchůdce souboru Catena musica byl založen v roce 1980 a působil pod názvem Komorní sbor PS Janáčka. Jeho první členové přišli z dívčí skupiny Sluníčko a pěveckého sboru Janáček Frýdlant n.O. Sbor založil jako součást PS Janáček a do dnešních dnů umělecky vede dirigent Luboš Ivánek. Původně sbor zkoušel ve Frýdlantu nad Ostravicí. V roce 1993 přesunul své působiště do Frýdku-Místku a stal se samostatným subjektem. 

V této době sbor zpíval zejména starou duchovní a světskou hudbu. Vystupoval především na hradě Hukvaldy a později i na Helfštýně, kde pro svůj repertoár našel přirozené středověké prostředí.

V dalším období se Catena musica začíná aktivně věnovat spolupráci s Magistrátem města Frýdku-Místku. Koncertuje na frýdeckém zámku, vystupuje na jarmarcích a různých kulturních akcích. V adventním období zpívá české, evropské i světové koledy, jejichž repertoár každoročně rozšiřuje.

V současné době má sbor 21 stálých členů. Pravidelně vystupuje na mnohých hudebních festivalech doma i v zahraničí, podílí se např. na programech Dnů evropského dědictví nebo Noci kostelů. V neposlední řadě se angažuje i v charitativních projektech, zejm. v koncertech pro seniory v domovech důchodců a pokojného stáří.


Spirituály a gospely, domorodé skladby a jazzová moderna - to jsou novější hudební žánry, kterým se sbor věnuje. Písně plné citu, ve kterých se mísí spontánnost a bezprostřednost amerických černochů s kulturními vlivy africké lidové hudby. Tyto skladby dokáží oživit každé naše koncertní vystoupení.

Catena musica v překladu znamená pouto hudby. Název vyjadřuje náš vztah ke sborové hudbě, která nás k sobě navždy připoutala. Zpíváme sami sobě i našim posluchačům pro radost, hudba je pro nás alternativou k dnešní překotné a uspěchané době.


Fotogalerie: O sboru

/album/fotogalerie-o-sboru/dsc-0355-jpg1/

—————

/album/fotogalerie-o-sboru/dsc-0368-jpg/

—————

/album/fotogalerie-o-sboru/dsc-0370-jpg/

—————

/album/fotogalerie-o-sboru/dsc-0373-jpg/

—————

/album/fotogalerie-o-sboru/dsc-0381-jpg/

—————

/album/fotogalerie-o-sboru/dsc-0391-jpg/

—————

/album/fotogalerie-o-sboru/dsc-0407-jpg/

—————

/album/fotogalerie-o-sboru/dsc-0408-jpg/

—————

—————


Novinky

Koncert pro ADRU

20.02.2014 16:00

Ve čtvrtek 20.2. v 16 hod. zazpíváme v kině Vlast v Místku na koncertu k 10. výročí založení Dobrovolnického centra ADRA.

—————

Předvánoční koncert

22.12.2013 16:00

V neděli 22.12. v 16 hod. vystoupíme spolu s místní chrámovou scholou Gratias Deo v katolickém kostele ve Vratimově. Po vystoupení bude posezení na faře.

—————

Vánoční strom v Místku

18.12.2013 16:30

Ve středu 18.12.2013 v 16,30 hod. zazpíváme na pod vánočním stromem v rámci Vánočního jarmarku na náměstí Svobody v Místku.

—————

Vánoční zpívání v Praze

14.12.2013 16:00

I návštěvníci pražského vánočního jarmarku si mohou poslechnout písničky našeho sboru, a to v sobotu 14.12. na Staroměstském náměstí. Začátek v 16 hod.

—————

Noc kostelů v Pržně

19.04.2013 10:00

V rámci Noci kostelů vystoupíme v pátek 24.5. ve 20,15 hod.v kostele v Pržně. 

—————

Velikonoce ve skanzenu

25.03.2013 13:00

Tradiční velikonoční a jarní zvyky v podání folklorních souborů s nabídkou kraslic a pomlázek za doprovodu tance, hudby a zpěvu. I my vystoupíme v kostelíku v Dřevěném městečku o velikonoční neděli v 10,30 a 13 hod. Přijďte se na nás podívat!
  

—————

Jubilejní koncert

08.02.2013 11:51

Srdečně Vás zveme na koncert ke 20. výročí založení našeho sboru, který se koná 16.3.2013 v 16 hod. v Katolickém lidovém domě v Místku. Jako host vystoupí spřátelený pěvecký sbor Lašan z Brušperku.
  
 

—————

Zámecký koncert Frýdek

29.12.2012 16:32

Vánoční koncert v Rytířském sále byl plný koled z celého světa. Diváci oceňovali zejm. nápaditá aranžmá skladeb s doprovodem hudebních nástrojů. Snad se nám podařilo navodit tu správnou sváteční atmosféru.

—————

Deník 5+2 dny

18.12.2012 15:11

Napsali o nás v místním tisku. 
 

—————


Kontakt

Pěvecký sbor Catena musica, z.s.

Na vyhlídce 2772
738 01 Frýdek-Místek.

Zkoušky na 11.ZŠ FM
(vedle parku za Sokolovnou)

Pro členy s bydlištěm nebo pracovištěm v blízkosti Ostravy jsou mimořádné zkoušky i v Ostravě


(+420)602 446 075

Facebook: Catena musicaHlasové obsazení

soprán
Bartečková Stella Viola (Jablunkov-Návsí)
Hladíková Hana (FM)
Ivánková Liana (Opava)
Jašúrková Drahomíra (FM)
Jezerská Lucie (FM)
Tedová Vendula (Baška)
Veselková Dagmar j.h. (Rožnov)
alt
Klimšová Angelika (FM)
Krejčí Naděžda (FM)
Střížová Radka (FM)
Šefraná Eva (FM)
tenor
Chlebiš Petr (Ostrava)
Katzler Ivo (Baška)
bas:
Ivánek Lubomír (Hlučín)
Strnadel Tomáš (Stará Bělá)
keyboard
Pszczolková Kubicová Romana (FM)
kontrabas
Kavík Lumír (Ostrava)
perkuse + kytara
Krajník Martin (Ostrava)
flétna
Kačmaříková Kateřina
Hlinková Pavla (FM)
Klusová Kamila (FM)
housle
Branichová Pavla (Malenovice)

 


Zazpíváme i pro vás

Dovolujeme si Vám nabídnout vystoupení v délce 15-90 minut podle charakteru vaší akce.
Více >>>

Prodej CD:

Zájem o zaslání CD projevte v Menu - Kontakty

První CD: Ahoj milenium cena 60 Kč + poštovné

 


Nábor nových členů

Do sboru přijímáme nové členy. Kontaktní formulář najdete zde. Hledáme i hráče na kytaru, flétnu, smyčce, perkuse. Více >>>

Kde jsme zpívali

Baška, Bělotín, Brno, Bruntál, Brušperk, Čeladná, Český Těšín,  Dětmarovice, Dlouhá Stráň, Dobrá, Dobratice, Frenštát, Frýdek-Místek, Frýdlant n.O., Hnojník, Horní Lhota, Hrad Hukvaldy, Hrad Helfštýn, Koblov, Kopřivnice, Krakow (Pl), Kunčice, Kuřim, Malenovice, Metylovice, Most, Nový Jičín, Odry, Ostrava, Ostravice, Praha, Pržno, Raškovice, Retz (At), Rožnov, Rychvald, Soběslav, Stará Bělá, Šenov, Tábor, Vratimov

Sbormistr

Lubomír Ivánek

Zpěv studoval u Aloise Tiahana, Heleny Zemanové a doc. Jindřicha Jindráka, kytaru u Bohumily Kunzové, skladbu u Ladislava Kajstury a dirigování u Josefa Staňka. V rámci dramatického oboru studoval hlasovou výchovu u Marie Etzlerové (LK Ostrava) a Ivany Vostárkové (DAMU Praha). Zúčastňoval se kurzů pro sbormistry u dr. Zbyňka Mrkose, pod jehož vedením zpíval ve Sboru českých sbormistrů. Krátce zpíval v PSMU. Byl dlouholetým řádným členem Ostravského filharmonického sboru a externistou sboru operety Divadla Antonína Dvořáka. Po dobu vojenské služby hrál na saxofon a klarinet ve vojenském tanečním orchestru. Po návratu do civilu vedl taneční orchestr Sonet, kde hrál na basovou kytaru a saxofon. Dirigoval PS Janáček a od roku 1980 vede náš pěvecký sbor.